Piąte spotkanie partnerskie w ramach realizacji projektu We Share Bruksela – komunikat prasowy

Co: Piąte międzynarodowe spotkanie w ramach projektu We Share.
Gdzie: Bruksela, Belgia
Kiedy: 14 – 17 marca 2013
Kto uczestniczył:  Euro-Idea Fundacja Społeczno-Kulturalna, Kraków
Kto nas gościł: CESEP Centre Socialiste D’education Permanente, Bruksela, Belgia

Komunikat prasowy na temat projektu We Share

W dniach 15-16.03.2013 w Brukseli miało miejsce piąte międzynarodowe spotkanie, które odbyło się w ramach projektu We Share.
W meetingu uczestniczyło 16 krajów partnerskich na łączną liczbę 43 osób.

Naszą fundację reprezentowalo dwóch uczestników

d - receivingcertificates_16.    d - receivingcertificates_32

Zalożeniem piątego i zarazem przedostatniego spokania w ramach projektu We Share była wymiana doświadczeń, jak również kontynuowanie międzynarodowej dyskusji na temat zjawiska collaborative consumption czyli ekonomi dzielonej. Podczas wizyty w Brukseli uczestnicy spotkania mieli możliwość uczestniczenia w prezentacjach dobrych praktyk  z ekonomi dzielonej, warsztacie na ten sam temat oraz poznania kultury i tradycji Belgii.

Program spotkania…niebawem

a - meeting_04

Fotoreportaż

Oto krótka relacja z tego spotkania.

Pierwszy dzień meetingu rozpoczął się zwyczajowym przedstawieniem się uczestników spotkania. Następnie po krótkim wprowadzeniu koordynatora projektu, rozpoczęły się prezentacje Dobrych Praktyk.

Pierwsza prezentacja przedstawiciela Educa & Cine – międzynarodowego festiwalu filmowego promującego ideę dobrych praktyk z ekonomi dzielonej oraz sharingu – może posłużyć jako źródło inspiracji dla wielu organizacji w całej Europie.Ta hiszpańska organizacja została zaproszona do wzięcia udziału w spotkaniu przez węgierskiego partnera projektu We Share..

Drugą prezentację wygłosił przedstawiciel organizacji Droit et Devoir z Brukseli, zaproszonej przez belgijskiego organizatora spotkania.

Organizacja Reseau des Consommateurs Responsables – Responsible Consumers Network z Brukseli,zaprezentowała ideę proekologicznyh produktów wykonanych z materiałów pozyskiwanych z recyklingu.  Innowacyjną propozycją okazał się zaprezentowany szkolny plecach, wyprodukowany z banerów reklamowych. Poza swoją standardową funkcją, plecak został dodatkowo wyposażony w panel słoneczny, który w podróży ucznia do szkoły może ładować telefon komórkowy lub laptopa.

Drugą część spotkania stanowił WORLD CAFÉ – warsztat w formie OST tzw. „Open Space Technology”. Warsztat skladał się z moderowanych dyskusji w kilku grupach tematycznych . Dyskusje trwały około 5 minut, po czym uczestnicy zmienili stolik tematyczny, tak aby wziąć aktywny udział w każdym temacie.
Warsztat dotyczył poszczególnych praktycznych sposobów wykorzystania idei Sharingu, jego wad, zalet oraz sposobów rozwiązania ewentualnych trudności. Dyskutowanymi tematami był np.: Car Pooling, Car Sharing, Bike Sharing itp.
Dyskusje w grupach zakończyła prezentacja  tablic z podsumowaniem argumentu dokonana przez moderatora każdego z tematów.
Tą relacją zakończył się pierwszy roboczy dzień spotkania partnerskiego w Brukseli.

Drugi dzień spotkania przeznaczony był na tematy organizacyjne dotyczące projketu We Share.

Dokonano ewaluacji spotkania, podsumowano aktualny status projektu , przypomniano o zadaniach koniecznych do realizacji przez poszczególnych partnerów do zakończenia projektu. Następnie omówiono kwestie organizacyjne kolejnego i ostatniego spotkania partnerskiego w Szwecji.
Dzień drugi zakończyło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w spotkaniu, oraz wspólna wieczorna kolacja w centrum miasta.

Specjalne podziękowania kierujemy do Marii i Tomasza:)

Reklamy