Trzecie spotkanie partnerskie w ramach realizacji projektu C.A.S.E.S. work

CASES WORK _LOGO_version 1d 444 newCo:  Trzenie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu CASES work Kto uczestniczył:  Euro-Idea Fundacja Społeczno-Kulturalna,
Kto nas gościł: SEEDS Iceland
Kiedy: 26 – 27 września 2013
Gdzie: Reykjavík, Islandia

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział 21 uczestników z 9 krajów. Fundację Euro-Idea reprezentował Łukasz.

Celem spotkania było ustalenie formatu oraz treści zestawu materiałów, które będą wytworzone przez międzynarodowy zespół projektowy,  zaprezentowanie postępów w realizcji planu pracy nad projektem C.A.S.E.S WORK oraz wymiana dobrych praktyk.

Zobacz kilka zdjęć ze spotkania tutaj :

Rola polskich słuchaczy podczas spotkania.

Dokonano prezentacji wersji roboczej przewodnika dla podmiotów zainteresowanych wdrażaniem i budową usług Open Government (wynik pracy grupowej partnerów z Polski oraz Szwajcarii).

W celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w materii Open Government polski przedstawiciel dokonał prezentacji pilotażowego projektu „Dzielnice się liczą” wdrażającego idee budżetu partecypacyjnego w Dzielnicy VII w Krakowie.

Budżet partycypacyjny  jest narzędziem, które pozwala mieszkańcom (osiedla, dzielnicy, gminy, miasta) na bezpośrednie decydowanie o wydawaniu budżetowych środków.

Dziekujemy Pracownia Obywatelskiej jak i partnerom projektu „Dzielnice się liczą” Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych oraz Centrum OPUS z Łodzi za udostępnienie materiału a Radnemu Dzielnicy VII w Krakowie Łukaszowi Filipiakowi za ich opracowanie i prezenrację.

.

Wizyty Studyjne

Aby w pełni zrealizować cele projektu, spotkanie w Reykjavíku miało charakter Wizyty Studyjnej. Islandcy eksperci w materii Social & Collaborative enterprise dzielili się doświadczeniem w codziennej pracy.

Zielone Schroniska w Islandii. Celia i Ewa, dwie wolontariuszki EVS w Hostelling International Iceland -organizacji non-profit założonej w 1939 roku, której głównym celem jest edukacja oraz promowanie turystyki proekologocznej – dokonały prezentacji na temat swojej pracy w organizacji oraz codziennych zmagań, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne w Islandi. Racjonalizacja zużycia mediów w tym wody i prądu,  polityka zagospodarowania i poszanowania środowiska naturalnego, szkolenia personelu stanowią podstawy funkcjonowania „Zielonego Schroniska”.  W rezultacie z 33 schronisk w całym kraju aż 13 posiada status proekologicznych. Zielone Schroniska są przykładem przedsiębiorstw społecznych.

Prezentacja Nature.is – Guðrún Tryggvadóttir to portal informacyjny. Celem firmy jest dostarczanie ogółowi społeczeństwa informacji na temat wszystkich spraw związanych ze środowiskiem oraz zwiększanie świadomości proekologicznej.

Prezentacja kampanii ochrony wielorybów “Meet Us Don’t Eat Us”.

Energia geotermalna jako alternatywne źródło energii – wizyta w elektrowni geotermalnej Hellisheidarvirkjun, odpowiedzialnej za dostarczanie ciepłej wody, energii elektrycznej i ogrzewania miasta Reykjavik.Program zwiedzania obejmowal; prezentację elektrowni, jej funkcjonowania i produkcji oraz wizytę w centrum dla zwiedzających i  pokazy multimedialne. Wizyta Studyjna zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3.

Wizyta w ekologicznej wiosce Solheima. Solheimar jest samowystarczalną wioską, gdzie około 100 mieszkańców bez szczególnych potrzeb i wymagań żyje i pracuje we wspólnocie. Istotą społeczności jest wykorzystanie nowych technologii i zasobów naturalnych oraz odpowiedzialny i zrównoważony sposób życia w odniesieniu do środowiska. Zobacz kilka zdjęć ze spotkania tutaj.

Wizyta w Blue Lagoon.

Reklamy